Ekologie a zdravé oblékání

neboli materiální a duchovní podstata textilních materiálů

Zamysleli jste se někdy nad tím, co si na sebe oblékáte a jak se v tom cítíte? A zkusili jste se někdy zamyslet, jaký vliv má naše oblékání na naši Zemi? Ráda bych Vám zde napsala jeden příběh:

Byl kdysi jeden člověk. Řekl si, že potřebuje nový oděv, ale neví, z čeho by si ho vyrobil. Zdálo se mu, že příroda mu nedává dostatek surovin pro uspokojení jeho potřeb  a chtěl být soběstačný v oblasti odívání, nechtělo se mu dovážet surovinu ze zahraničí., být závislý na úrodě či neúrodě, na kvalitě dovezeného vlákna, která byla značně proměnlivá, platit za práci cizím lidem.... A protože to byl člověk hloubavý, začal přemýšlet. Oblékám se do bavlněných věcí, nešlo by to něčím nahradit? Bavlna je celulóza a dřevo je také celulóza, proč bych se nemohl obléci do celulózy ze stromu? Samozřejmě že mohl, a vymyslel celou složitou a energeticky náročnou technologii výroby vláken ze dřeva. Používá se v ní silných chemikálií jako je hydroxid sodný, sirouhlík a kyselina sírová. Jako vedlejší produkt vzniká kromě jiného sirovodík, který sice trochu smrdí (jako shnilá vejce), ale hlavně, že vlákno je na světě. A člověk zajásal. Konečně se budu moci pořádně obléknout a levně!!! To jsem na to ale vyzrál!!! To všechno se stalo před zhruba 110 lety. Od té doby se výroba těchto vláken rozšířila po celém světě.

A teď se na to podívejme z jiného úhlu. Víte, jak dlouho trvá než vyroste takový smrk nebo buk? Já to odhaduji na 20, 30 nebo 50 let, možná i víc. Po celou tu dobu nás zásobuje kyslíkem, poskytuje nám stín, klid a energii. Když vyroste, je z něj strom krasavec. Pak přijde člověk a podřízne ho, odtáhne z lesa pryč od jeho kamarádů, rozemele ho na kaši, namočí do louhu, pak do sirouhlíku, až z něj vznikne kapalina medovité konzistence. Ta je posléze složitě zfiltrována a protlačována tryskami do kyseliny sírové. Tam se z této kapaliny opět stane strom, ale má úplně jiný tvar a vlastnosti. Správně, uhodli jste! Není to již strom, ale kýžené celulózové vlákno. To se pak spřádá a tká až vznikne látka pro oděv. Tento oděv nám vydrží 2-3 roky v lepším případě, v horším může podlehnout rychleji nákaze zvané „módní trendy“, a je buď poslán dál nebo vyhozen. Budiž mu k dobru připsáno, že je v přírodě poměrně rychle rozložen na prvočinitele. Ale posuďte sami: „Jaký smysl dává vyrobit oděv, který nám vydrží v lepším případě 3 roky ( pokud je používám intenzivně každý den), ze stromu, který roste desítky let?“ I já mám ve svém šatníku oděvy z tohoto vlákna, pořízené v době, kdy jsem si tyto souvislosti sama nedokázala uvědomit. Mnohé oblečení mám ze second handů.:o))) Kromě toho automatické vyhazování již vyrobených a hotových oděvů z viskózy také není příliš ekologické.Lepší je je využít a příště si vybrat třeba jinak.

Na druhé straně jsme dostali od Boha rostliny jako například bavlník a len právě proto, abychom se měli co čeho zahalit, když je nám zima nebo horko nebo když chceme vypadat zajímavě a originálně. Samozřejmě ani oděvy z bavlny mnohdy nevydrží déle, ale bavlna roste pouhý jeden rok.Jakou energii nám může zprostředkovat vlákno vyrobené synteticky a vlákno z přírody? Je to stejné jako u mrtvého a živého zvířete. Viskózové vlákno ( to je to vlákno ze stromu) je mrtvé, plné traumat. Rostliny jako bavlník a len hezky v klidu vyrostly, vykvetly, užily si slunce a deště, uzrály a pak byly sklizeny a jejich vlákna zpracována. Jistě sami cítíte, že tam určitý rozdíl bude.

Zvláštní kapitolu tvoří pak plně syntetická vlákna jako je polyakryl, polyester, polypropylen, polyamid aj. Tato vlákna mají úplně jiné vlastnosti a v určitých oblastech našeho života si již neumíme představit nic lepšího. Tato vlákna nás mohou účinně chránit před nečasem a nepohodou. Existuje spousta druhů funkčního prádla, které může v určitých podmínkách a situacích chránit lépe naše zdraví. Exituje spousta hi-tech výrobků díky, kterým můžeme létat a třeba i do vesmíru :o))) Zde bych se soustředila jednoznačně na kvalitu, protože tyto výrobky mohou dlouho vydržet a tudíž z tohoto hlediska mohou být ekologické i ony. Neekologické je, poté kdy je přestaneme nosit, odhodit někde v lese.( To tvrdím bez ohledu na film Kuky :o)))

Při nošení oblečení ze syntetických vlákem bychom si měli vždy dobře uvědomit, že jsme svým způsobem nějak izolováni nejen před nepříznivým počasím, ale také můžeme mít sníženou schopnost rozeznávat nebezpečí kolem nás. Syntetická vlákna nás mohou zbavit zdravé formy strachu, který je ukazatelem toho, že něco není vpořádku a měli bychom se na to podívat blíže a lépe, abychom se vyhnuli nebezpečí.

Dnes se vlákna zpracovávají výhradně strojově, ale to se již pravděpodobně nedá změnit. :-) Málokdo z nás by chtěl si každý večer zasednout ke kolovrátku a příst  pak ke stavu a tkát :-) Dříve se nitě z vláken získávaly ručním předením a látky ručním tkaním. Lidé (a hlavně ženy) u těchto činností mohli meditovat, předávali výrobkům svoji energii a to se samozřejmě projevovalo na konečném oděvu. Tyto oděvy vydržely dlouho, některé se dokonce dědily. Ještě dnes mají tako vyrobené textilie úplně jinou energii a citliví jedinci to dokážou rozpoznat. Jedna moje známá mi kdysi vyprávěla, jak našla v jedné staré zaniklé tkalcovně klubko starých a zaolejovaných hadrů. To klubko ji natolik zaujalo, že si ho vzala domů, hadry pěkně vyčistila a několikrát vyprala, a získala tak krásnou lněnou látku. Shodou okolností jí bylo dost na šaty, které velmi ráda nosí. Již mnoho lidí ji žádalo, aby jim tyto šaty prodala. A hádejte proč asi? Teď si asi řeknete, co mohlo být tak zajímavého na šatech ze starého špinavého hadru. Ta látka byla velmi pravděpodobně vyrobena z ručně předené příze. Dostala do vínku jinou energetickou výbavu a proto tyto lidi tak přitahuje. Sama majitelka si jich tak považuje, že se jich nechce zbavit za žádnou cenu.

Len z duchovního hlediska přináší do našeho života klid a mír. Kdybyste někdy měli možnost vidět lán rozkvetlého lnu, zkuste tu krásu  nechat na sebe působit a sami uvidíte, jaký pocit vám navodí. Kromě toho je to zde v Čechách a na Moravě tradiční materiál, který se tu pěstoval mnoho století a dal vzniknout spoustě průmyslových odvětví, jako je například papírenský průmysl ( první papír se totiž vyráběl z odpadových krátkých lněných vláken). Všechny jeho části se dají nějakým užitečným způsobem využít. Je proto velká škoda, že se ho pěstuje nyní mnohem méně a že skoro všechny továrny u nás byly zlikvidovány. Jinak v Evropě je ještě jedna lnářská velmoc a to je Litva ( země lnu a jantaru :-)) Co kdybychom se také opět stali zemí lnu, tak jako jsme byli kdysi.

Bavlna se pěstuje v jiném zeměpisném pásmu, takže vidět pole s bavlnou je ještě méně pravděpodobné než vidět len. Bavlněná vlákna jsou vlákna, která chrání semena bavlníku. Takže i duchovní podstata bavlny je ochrana – měkkost – jak se říká lehce a měkce jako v bavlnce. Bohužel se nyní používá při pěstování bavlníku hodně chemikálií, takže kvalita vláken tak nějak klesla. Kdysi jsem měla trička vyrobená v Jitexu( před 30 lety), která mohly nosit ještě moje dcery. Nyní již tak dlouho nic nevydrží.

Také jsem kdysi měla tu možnost se podívat do Uzbekistánu a vidět na vlastní oči „výrobu“ pravého hedvábí. Všichni možná víte, že hedvábné vlákno se získává ze zámotků ( kokonů) motýlka bource morušového. V praxi to vypadá takto: vysadí se les ze samých moruší a přenese se do něho násada bource morušového. Motýlci nakladou vajíčka, z nichž se vylíhnou housenky. Tyto housenky mají ve velké oblibě listy morušovníku a tím se živí tak dlouho až vyrostou a chtějí se přeměnit v motýly. V tom okamžiku začnou produkovat hedvábné vlákno, do kterého se celé zamotají a vytvoří si perfektní ochranný obal pro svou přeměnu v motýla.     V tomto okamžiku přijdou lidé a kokony seberou a v horké vodě nebo páře housenku-motýla usmrtí. Pak se hedvábné vlákno z kokonu odmotává na speciálních strojích a dále zpracovává. Hedvábí má perfektní vlastnosti – je pevné, lesklé a z hlediska duchovního nám poskytuje ochranu – chrání naši auru. Nicméně je potřeba mít na zřeteli, že tento materiál je vykoupen smrtí mnoha motýlů, a podle toho se k němu chovat. Nejlepší jeho využití zatím vidím jako materiál pro výtvarnou činnost, např. pro tvorbu mandal a jiných léčivých obrázků, protože krásně nese informaci a dlouho vypadá hezky, vůbec nepřitahuje prach.
Nyní už začíná být více dostupné mírumilovné hedvábí, které se získává až po vylíhnutí motýla. Zpracování tohoto materiálu je samozřejmě jiné a výsledné tkaniny a pleteniny také, ale toto hedvábí je více spojeno s přírodou a láskou k jejím zdrojům. Já jsem opravdu moc ráda, že jsme my lidé dokázali v tomto směru udělat krok vpřed a dali motýlům svobodu, alespoň někde.

A naposled jsem si nechala konopí, neboť je to také textilní surovina. Jeho vlákna mají velkou pevnost a houževnatost. Také jsem ho zkoumala z hlediska duchovního a zjistila jsem, že toto vlákno naopak do našeho života přináší neklid a takovou jakousi rozháranost. Opět bych doporučila postavit se do pole s konopím a sami ucítíte jak na vás ty rostliny budou působit. Pro odívání bych ho tedy nedoporučila, ale určitě je toto vlákno velmi vhodné pro technické účely.Někdy se ale můžeme dostat do situace, že nám řád a přílišná přísnost a dodržování hranic v našem životě může začít vadit a nebo vysloveně škodit. Pak se můžeme, alespoň na chvíli skrýt v textilu z konopí :o). Tak jako tak nás časem dovede k jiným začátkům :o)))
.

Mějme vždy také v paměti informaci, že za každým výrobkem stojí lidé, kteří si jeho výrobou vydělávají na živobytí, mnohdy pouze na holé živobytí. Dnes také za většinou výrobků stojí technologie, některé mají větší, některé menší dopad na životní prostředí nás všech. Někdy si musíme umět vybrat, zda chceme dýchat čistý vzduch, pít čistou vodu a jíst čisté potraviny a nebo mít plné skříně šatstva, které ani neunosíme. Je ale docela možné mít toto všechno, mít čisté životní prostředí, jídlo, vodu a vzduch a zároveň přiměřený dostatek hezkého a příjemného ošacení. Každý z nás ale musí začít sám u sebe, začít se zajímat o to, co a jak vzniká, a jaké to má následky a jaké je skutečné využití pro něho samého.

Ještě bych ráda připomněla, že přírodní vlákna většinou můžete nosit déle než jeden den bez nutnosti vyprání, na rozdíl od syntetických vláken. A kromě toho při praní nemusíte většinou ani použít aviváž, prostě proto, že neprodukují statický náboj. Naopak lnu aviváž vadí, má raději spíše škrob ( např. tekutou škrobenku).Přírodní vlákna jen málokdy způsobují alergie, a proto jsou výhodná pro velmi citlivé jedince a především pro malé děti.